Kalendarz 2013

Podsumowaniem działania z projektu „Lato z Kopernikiem” było wydanie pamiątkowego kalendarza, którego bohaterami są uczestnicy projektu, a zarazem członkowie Stowarzyszenia. Kalendarz promuje osoby uczestniczące w projekcie oraz jest promocją samego projektu . Zainteresowanie otrzymaniem kalendarza było ogromne i mimo jego sporego nakładu szybko się wyczerpał, w związku z tym wszystkim zainteresowanym zamieszczamy jego wersję elektroniczną.

SnRPON kalendarz 2013

Wigilia 2012

Tradycyjnie, jak co roku spotkaliśmy się podczas wspólnej Wigilii, by w przyjaznej i świątecznej atmosferze przypomnieć sobie o niesłabnącej sympatii między nami. By nas nie zabrakło do przyszłorocznej Wigilii, by dopisywało zdrowie, byśmy umieli czerpać radość, umieli obdarzać się miłością, żebyśmy trafiali na dobrych ludzi, żeby inni widzieli w nas dobro – to życzenia powtarzane przy dzieleniu się opłatkiem. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą oraz śpiewaniem kolęd wraz z goszczącym u nas kolejny raz ks. Andrzejem. Kiedy wszystkie przygotowane potrawy stojące na stołach zniknęły Pani Prezes wyręczyła Św. Mikołaja wręczając „grzecznym dzieciom” prezenty.

Spotkanie z Aniołami

Podczas otwartego spotkania podsumowującego zadanie „Lato z Kopernikiem” z Programu Operacyjnego Inicjatyw Obywatelskich członkowie naszego Stowarzyszenia gościli uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ornecie oraz przedszkolaków z przedszkola nr 2 w Ornecie, jak również zaproszonych przez siebie gości. Dzięki współpracy z partnerem projektu, którym był Miejski Dom Kultury uczestnicy projektu mogli w sposób w pełni profesjonalny pokazać przedstawienie, nad którym pracowali podczas trwania warsztatów teatralnych. Przedstawienie pod tytułem „Anioł” to spektakl bez słów, oparty na emocjach i interakcjach między bohaterami i publicznością, do którego jedynym tłem była muzyka. Zaangażowanie jego uczestników przeniosło się na publiczność, która po jego obejrzeniu nagrodziła aktorów brawami na stojąco. Trudno się dziwić, emocje wywołane były tak silne, że trudno było je powstrzymać. Wzruszenie wywołane przekazem przeszło podczas wspólnej zabawy i poczęstunku przygotowanego przez gospodarzy. Podczas spotkania szczególnymi brawami nagrodzono nie tylko aktorów, ale również reżyser spektaklu, Anię, dzięki jej cierpliwości możliwe było osiągnięcie tak imponującego efektu. Treścią przedstawienia była wzajemna zależność i pomoc, dzięki której możliwa jest współpraca i wspólne bycie różniących się osób, często tylko pozornie od siebie niezależnych, bo każdy z nas jest dla kogoś Aniołem i ma w kimś Anioła.

Lato z Kopernikiem – wycieczka do Fromborka

W ramach zadania „Lato z Kopernikiem” z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich odbyła się wycieczka do Fromborka. Miała ona na celu przybliżenie postaci Mikołaja Kopernika jako nie tylko tego, „co ruszył ziemię” ale również jako człowieka wszechstronnie wykształconego, duchownego, lekarza, ekonoma,matematyka. Po przybyciu do Fromborka pierwsze kroki skierowaliśmy do bazyliki archikatedralnej, gdzie korzystając z pomocy przewodnika poznaliśmy jej najważniejsze elementy, zaczynając od widoku spod empory organowej poprzez ołtarze, krypty, kaplice. Zwróciliśmy uwagę na kapelusze kardynalskie oraz marmurowe płyty nagrobne z sentencją „memento mori”. Dłuższy czas spędziliśmy w miejscu ponownego pochówku Mikołaja Kopernika. Z bazyliki skierowaliśmy się do muzeum Mikołaja Kopernika, którego pierwsza izba została założona w 1912 roku, jest w nim mnóstwo eksponatów związanych z działalnością i życiem astronoma. Z muzeum przeszliśmy do planetarium znajdującego się w wieży Radziejowskiego, gdzie odbył się seans dotyczący ruchu planet i słońca w zależności od pory roku. Na kopule o średnicy 8 metrów widzieliśmy sztuczne niebo, drogę Słońca, planet, komet oraz blisko 6 tysięcy gwiazd. Po seansie kilka odważnych osób miało okazję pokonać wysokość 14 pięter schodami, by ujrzeć fascynującą panoramę Fromborka z wieży widokowej. Zapierający widok zalewu oraz miasta zniechęcał do opuszczenia wieży, jednak perspektywa posiłku i podsumowania zdobytej wiedzy była silniejsza. W rozmowach podkreślaliśmy związek Mikołaja Kopernika z naszym rodzinnym miastem, Ornetą oraz wizerunek Ornety – herb, pojawiający się w bazylice. Pamiętamy, że twórca organów w bazylice oraz znajdujących się w Kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie to ten sam rzemieślnik. Po posiłku w Zielonce Pasłęckiej udaliśmy się do domu.